Suundu sisuosa juurde
Juhtum elust enesest

Koolilapsed päästsid infarkti saanud mehe elu

Abivajajale kiirelt esmaabi andnud Sander Aavik (vasakult), Henry Magnus Roks ja Kaspar Parksepp Ihastes Kasteheina bussipeatuses (foto: Kristjan Teedema/Scanpix)
Abivajajale kiirelt esmaabi andnud Sander Aavik (vasakult), Henry Magnus Roks ja Kaspar Parksepp Ihastes Kasteheina bussipeatuses (foto: Kristjan Teedema/Scanpix)

2017. aasta juulis päästsid Tartu koolilapsed bussipeatuses kokkukukkunud mehe elu, reageerides kiirelt, teadlikult ja otsusekindlalt. Teel kaubanduskeskusesse märkasid noored, kuidas vanem meesterahvas bussipeatuses pikali kukkus. Vaatamata ehmatusele astusid 13aastased Henry Magnus Roks, Sander Aavik, Margot Sula ja Kaspar Parksepp abivajajale kohe ligi, keerasid ta külili, panid talle koti pea alla ja hakkasid tegutsema. Üks poistest helistas häirekeskusesse, kust saadud soovituste järgi prooviti neljakesi meest asfaldilt muru peale tõsta, aga mees oli liiga raske. Kiirabi oodates ei jäänud abilised aga niisama passima – mees keerati jälle selili ja Sander Aavik hakkas talle südamemassaaži tegema. 

„Õppisime koolis esmaabi ja elustamist. Päästeameti töötajad õpetasid meile, mida õnnetuse korral teha,“ ütles vapper elupäästja Sander Aavik Tartu Postimehele. „Tegin nii, nagu koolis öeldi, vajutasin kahe käega rütmiliselt mehe rinnakule.“ Viis-kuus minutit hiljem saabunud kiirabi võttis elustamise üle ja ühiste jõupingutustega suudeti mehe elu päästa.

Peale mitme tunnustuse said Tartu noored elupäästjad kiituse ja tänu ka president Kersti Kaljulaidilt.

Igaühel võib ette tulla ootamatuid olukordi, mil mõni kõrvalseisja, olgu lähedane või võõras, elustamist vajab. Kiirabi kutsumine on üks esimesi samme, kuid elulise tähtsusega on oskus anda esmaabi. Pahatihti võidakse abivajajat aga ignoreerida, pidades maaslamavat inimest joodikuks, kes peatäit välja magab. Selline eelarvamuslik suhtumine võib aga kellelegi maksta elu – kõik hädasolijad vajavad tähelepanu ja abi kohe. Muidugi on kõige tähtsam kutsuda maaslamavale inimesele kiirabi, aga üksnes helistamine elu ei päästa. Igal juhul tuleks juba noorena selgeks õppida, kuidas anda esmaabi.

Käitumisjuhised kriisiolukordadeks

Siit lehelt leiad praktilisi nõuandeid, kuidas eri kriisideks valmistuda ja neis käituda.

Eesti riik teeb kõik endast oleneva, et kriise vältida ja vajaduse korral neid lahendada. Ometi ei pruugi abi jõuda inimesteni alati piisavalt kiiresti, sest mõni kriis võib puudutada väga paljusid elanikke, kesta päevi ja isegi nädalaid.

Sinu ja su lähedaste heaolu sõltub suurel määral teie enda valmisolekust, kuni elutähtsad teenused taastatakse või abi saabub.

EU logo Eesti lipp
Siseministeerium ja Riigikantselei
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot | Sain aru