Sularaharingluse katkestus

Valmistumine kriisiolukordadeks

Selleks, et sularahaautomaadist, poest või tanklast sularaha välja võtta (või sinna sisse maksta), on vaja pangakaarti. Pangakaardi toimimiseks on aga vaja nii elektrit kui ka sideteenuseid. Kui katkestus kestab pikka aega, võivad töötamast lakata ka sularahaautomaadid ja kauplused.

Eesti Pank on koos pankadega välja töötanud varuplaanid, et paremini valmis olla sularaharingluse katkestusteks. Kriisiolukorras teavitame inimesi sammudest, mida konkreetse probleemi lahendamiseks astume.

Tasub teada

Kaardiga sularaha võtmiseks on vaja elektrit ja sideteenust.

Kolm nippi, kuidas sularaharingluse katkestuseks paremini valmis olla

  • Hoia rahakotis pisut sularaha. Sularahaga saab alati maksta – isegi siis, kui kaardimaksed ei toimi.
  • Pikemaks katkestuseks võiks kodus olla nädala sularahavaru. Iga pere vajadused on erinevad, kuid üldjuhul võiks olemas olla piisavalt raha, et maksta ühe nädala hädapäraste kulutuste eest.
  • Tee selgeks, kus asuvad sulle lähimad pangakontorid, sularahaautomaadid (Swedbank, SEB, Luminor, LHV) ning poed ja tanklad, kust saab sularaha välja võtta, näiteks Coop ja Olerex.

Kuidas tegutseda, kui sularaharinglus on häiritud?

  • Kui on oht, et katkestus venib pikemaks – vaata üle oma sularahavarud ja mõtle läbi, milleks sul raha vaja läheb. Tee vaid hädapäraseid kulutusi.

  • Ka mündid on maksevahendid. Hoiupõrsast võid leida vajaliku summa pisiostudeks.

  • Küsi oma pangast teavet ja jälgi uudiseid. Sularaharingluse katkestuse puhuks on olemas varuplaanid ja neist antakse teada ajakirjanduse kaudu.